STS10P4LLF6
DigiKey Part Number
497-15483-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-15483-1-ND - Cut Tape (CT)
497-15483-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STS10P4LLF6
Description
MOSFET P-CH 40V 10A 8SO
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 40 V 10A (Ta) 2.7W (Ta) Surface Mount 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STS10P4LLF6 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA (Min)
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
34 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3525 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.7W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
8-SOIC
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
15mOhm @ 3A, 10V