STPS20L15D
DigiKey Part Number
497-7551-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS20L15D
Description
DIODE SCHOTTKY 15V 20A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 15 V 20A Through Hole TO-220AC
EDA/CAD Models
STPS20L15D Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
6 mA @ 15 V
Packaging
Tube
Supplier Device Package
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
15 V
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
20A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
410 mV @ 19 A