STPS1L60RL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STPS1L60RL |
Description | DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO41 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 60 V 1A Through Hole DO-41 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STPS1L60RL Models |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 60 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Mounting Type |
Part Status Obsolete | Package / Case |
Technology | Supplier Device Package DO-41 |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V | Operating Temperature - Junction 150°C (Max) |
Current - Average Rectified (Io) 1A | Base Product Number |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 570 mV @ 1 A |