STPS15L45CB
DigiKey Part Number
497-STPS15L45CB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS15L45CB
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 45V 7.5A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 7.5A Surface Mount TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
EDA/CAD Models
STPS15L45CB Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
520 mV @ 7.5 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 45 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
7.5A