STPS10M60SF
DigiKey Part Number
497-18301-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-18301-1-ND - Cut Tape (CT)
497-18301-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS10M60SF
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 10A TO277A
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC)
EDA/CAD Models
STPS10M60SF Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
650 mV @ 10 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 60 V
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
10A