STM32L152RBT6
DigiKey Part Number
497-11199-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L152RBT6
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 STM32L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
EDA/CAD Models
STM32L152RBT6 Models
RAM Size
16K x 8
Part Status
Not For New Designs
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz