STM32L072RZT6TR
DigiKey Part Number
497-STM32L072RZT6TR-ND - Tape & Reel (TR)
497-STM32L072RZT6TRCT-ND - Cut Tape (CT)
497-STM32L072RZT6TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L072RZT6TR
Description
IC MCU 32BIT 192KB FLASH 64LQFP
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 192KB (192K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
EDA/CAD Models
STM32L072RZT6TR Models
EEPROM Size
6K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x12b; D/A 2x12b
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz