STM32L011D4P7
DigiKey Part Number
497-17887-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L011D4P7
Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 14TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH 14-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STM32L011D4P7 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
2K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 4x12b
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Oscillator Type
Internal
Core Size
32-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
14-TSSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)