STL70N4LLF5 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STL70N4LLF5 |
Description | MOSFET N-CH 40V 70A POWERFLAT |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 40 V 70A (Tc) 72W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank PowerFlat™ (5x6) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STL70N4LLF5 Models |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13 nC @ 4.5 V |
Mfr | Vgs (Max) ±22V |
Series | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1800 pF @ 25 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Dissipation (Max) 72W (Tc) |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
FET Type | Grade Automotive |
Technology | Qualification AEC-Q101 |
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V | Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package PowerFlat™ (5x6) |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.5mOhm @ 9A, 10V | Base Product Number |
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA |