STGW20V60F
DigiKey Part Number
497-13959-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGW20V60F
Description
IGBT TRENCH FS 600V 40A TO-247
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 40 A 167 W Through Hole TO-247
EDA/CAD Models
STGW20V60F Models
Category
Switching Energy
200µJ (on), 130µJ (off)
Gate Charge
116 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
38ns/149ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Test Condition
400V, 20A, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.2V @ 15V, 20A
Supplier Device Package
TO-247
Power - Max
167 W