STGW20NC60V
DigiKey Part Number
497-4356-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGW20NC60V
Description
IGBT 600V 60A TO-247-3
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 600 V 60 A 200 W Through Hole TO-247-3
EDA/CAD Models
STGW20NC60V Models
Category
Switching Energy
220µJ (on), 330µJ (off)
Standard
Series
Gate Charge
100 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
31ns/100ns
Test Condition
390V, 20A, 3.3Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
100 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.5V @ 15V, 20A
Power - Max
200 W