STGW20H60DF
DigiKey Part Number
497-13958-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGW20H60DF
Description
IGBT TRENCH FS 600V 40A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 40 A 167 W Through Hole TO-247
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STGW20H60DF Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
STMicroelectronics
Gate Charge
115 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
42.5ns/177ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 20A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
90 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
80 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 20A
Supplier Device Package
TO-247
Power - Max
167 W