STGW19NC60HD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 510
Datasheet
IXYS
In Stock: 546
onsemi
In Stock: 0
IGBT 600 V 42 A 140 W Through Hole TO-247 Long Leads
Traction Inverter Power Stages in Electric Vehicles
STGW19NC60HD
DigiKey Part Number
497-9061-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGW19NC60HD
Description
IGBT 600V 42A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STGW19NC60HD Models
Gate Charge
53 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
25ns/97ns
Test Condition
390V, 12A, 10Ohm, 15V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
31 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
42 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
60 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.5V @ 15V, 12A
Supplier Device Package
TO-247 Long Leads
Power - Max
140 W