Image for STEVAL-3603BC1 is not available
STEVAL-3603BC1
DigiKey Part Number
497-STEVAL-3603BC1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STEVAL-3603BC1
Description
EVALUATION BOARD BASED ON DCP360
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DCP3603 - 1 Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
3A
Manufacturer
STMicroelectronics
Voltage - Input
3.3V ~ 36V
Packaging
Bulk
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
1MHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Isolated Output
Utilized IC / Part
DCP3603
Voltage - Output
5V