SMC50J58CA
DigiKey Part Number
497-SMC50J58CATR-ND - Tape & Reel (TR)
497-SMC50J58CACT-ND - Cut Tape (CT)
497-SMC50J58CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC50J58CA
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
93.6V Clamp 53A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMC50J58CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
53A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
64.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V