SCT015W120G3-4AG is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 30
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 30
Datasheet
N-Channel 1200 V 129A (Tc) 673W (Tc) Through Hole TO-247-4
SCT015W120G3-4AG
DigiKey Part Number
497-SCT015W120G3-4AG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCT015W120G3-4AG
Description
TO247-4
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SCT015W120G3-4AG Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
167 nC @ 18 V
Mfr
Vgs (Max)
+22V, -10V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3512 pF @ 800 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
673W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 18V
Supplier Device Package
TO-247-4
Rds On (Max) @ Id, Vgs
17.5mOhm @ 60A, 18V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4.2V @ 10mA