LDO40LPU33RY
DigiKey Part Number
497-18288-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-18288-1-ND - Cut Tape (CT)
497-18288-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDO40LPU33RY
Description
IC REG LINEAR 3.3V 400MA 6-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA 6-DFN (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LDO40LPU33RY Models
Category
Current - Supply (Max)
140 µA
Mfr
PSRR
77dB ~ 42dB (100Hz ~ 10kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Current Limit, Thermal Shutdown
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
38V
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.27V @ 400mA