L78L15ACZ
DigiKey Part Number
497-13129-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L78L15ACZ
Description
IC REG LINEAR 15V 100MA TO92-3
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92-3
EDA/CAD Models
L78L15ACZ Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
6.5 mA
Packaging
Bulk
PSRR
39dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Voltage - Input (Max)
35V
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V