MRE12-2A85-P
DigiKey Part Number
374-MRE12-2A85-P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRE12-2A85-P
Description
HIGH VOLTAGE REED RELAY, FORM 1A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay DPST-NO (2 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
30 mA
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
8.8 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
1.1 ms
Coil Voltage
12VDC
Release Time
400 µs
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
1 A
Coil Resistance
400 Ohms
Switching Voltage
1000VAC, 1000VDC - Max