HE24-1A83-02
DigiKey Part Number
374-1109-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HE24-1A83-02
Description
RELAY REED SPST 3A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
23.1 mA
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.5 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
3 ms
Coil Voltage
24VDC
Release Time
1.5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
3 A
Coil Resistance
1 kOhms
Switching Voltage
7500VAC, 7500VDC - Max