RSF2JT2R00
DigiKey Part Number
RSF2JT2R00TR-ND - Tape & Reel (TR)
RSF2JT2R00CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSF2JT2R00
Description
RES 2 OHM 5% 2W AXIAL
Detailed Description
2 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Oxide Film
EDA/CAD Models
RSF2JT2R00 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)