KAL10FB10R0
KAL10FB10R0
KAL10FB10R0
DigiKey Part Number
KAL10FB10R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KAL10FB10R0
Description
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 12.5W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±1% 12.5W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KAL10FB10R0 Models
Category
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Series
Features
Moisture Resistant
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
10 Ohms
Size / Dimension
0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.421" (10.70mm)
Power (Watts)
12.5W