P4SMF12A
DigiKey Part Number
1655-P4SMF12ATR-ND - Tape & Reel (TR)
1655-P4SMF12ACT-ND - Cut Tape (CT)
1655-P4SMF12ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P4SMF12A
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SOD123FL
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19.9V Clamp 20.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-123FL
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.1A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
SOD-123F
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V