MBR20200CT
DigiKey Part Number
1655-1042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR20200CT
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 200V TO-220AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V Through Hole TO-220-3
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 200 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 A