644CNQ045
DigiKey Part Number
1655-644CNQ045-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
644CNQ045
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 300A PRM4
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 300A Chassis Mount PRM4 (Non-Isolated)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
21 mA @ 45 V
Packaging
Box
Capacitance @ Vr, F
1500pF @ 5V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Supplier Device Package
PRM4 (Non-Isolated)
Current - Average Rectified (Io)
300A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 300 A