406DMQ200
DigiKey Part Number
1655-2133-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
406DMQ200
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 200A PRM4
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 200A Chassis Mount PRM4 (Isolated)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 mA @ 200 V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Vr, F
3000pF @ 5V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
PRM4 (Isolated)
Current - Average Rectified (Io)
200A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
990 mV @ 200 A