BGM123N256V2R
DigiKey Part Number
336-5797-2-ND - Tape & Reel (TR)
336-5797-1-ND - Cut Tape (CT)
336-5797-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BGM123N256V2R
Description
RF TXRX MOD BLUETOOTH CHIP SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bluetooth Bluetooth v4.2 Transceiver Module 2.4GHz ~ 2.483GHz Integrated, Chip Surface Mount
Category
Serial Interfaces
I2C, I2S, SPI, UART, USART
Mfr
Antenna Type
Integrated, Chip
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Utilized IC / Part
EFR32BG
Part Status
Active
Memory Size
256kB Flash, 32kB RAM
DigiKey Programmable
Not Verified
Voltage - Supply
1.85V ~ 3.8V
RF Family/Standard
Bluetooth
Current - Receiving
6.2mA
Protocol
Current - Transmitting
8.8mA ~ 9.4mA
Modulation
GFSK
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
2.4GHz ~ 2.483GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C