3RT23361AK60
DigiKey Part Number
3473-3RT23361AK60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RT23361AK60
Description
CONTACTOR RES S2 60A 4P 120VAC 1
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 60 A 120VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Manufacturer
Siemens
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
96 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Operate Time
80 ms
Coil Voltage
120VAC
Release Time
18 ms
Contact Form
4PST-NO (4 Form A)
Coil Power
188VA
Contact Rating (Current)
60 A