3RT20351AC24 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 2
In Stock: 3
In Stock: 1
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 60 A 24VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
3RT20351AC24
DigiKey Part Number
3473-3RT20351AC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RT20351AC24
Description
CONTACTOR S2 40A 24VAC SCREW 2NO
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Operate Time
80 ms
Coil Voltage
24VAC
Release Time
18 ms
Coil Power
188VA
Contact Rating (Current)
60 A