3RH21221BE80 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B) 10 A 80VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
3RH21221BE80
DigiKey Part Number
3473-3RH21221BE80-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RH21221BE80
Description
CONTACTOR RELAY 2NO+2NC DC 80V S
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Manufacturer
Siemens
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
64 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Operate Time
100 ms
Coil Voltage
80VDC
Release Time
13 ms
Contact Form
4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B)
Coil Power
4W
Contact Rating (Current)
10 A