S1S0-3030509503-0000003S-0P001
DigiKey Part Number
897-S1S0-3030509503-0000003S-0P001TR-ND - Tape & Reel (TR)
897-S1S0-3030509503-0000003S-0P001CT-ND - Cut Tape (CT)
897-S1S0-3030509503-0000003S-0P001DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S1S0-3030509503-0000003S-0P001
Description
LED 3030 COOL WHITE 5000K 1212
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting 3030 White, Cool 5000K 3.05V 65mA 120° 1212 (3030 Metric)
Category
CRI (Color Rendering Index)
95
Mfr
Current - Max
150mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Color
Supplier Device Package
1212
CCT (K)
5000K
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
24lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Test
65mA
Thermal Resistance of Package
10°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.05V