HDC100D160
DigiKey Part Number
CC1952-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC100D160
Description
RELAY SSR CONTACTOR DC 160A 32V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Contactor SPST-NO (1 Form A) 160 A 7 ~ 72V Chassis Mount Stud
EDA/CAD Models
HDC100D160 Models
Load Current
160 A
Series
Voltage - Input
4.5 ~ 32VDC
Voltage - Load
7 ~ 72V