HDC100D120
DigiKey Part Number
CC1949-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC100D120
Description
RELAY SSR CONTACTOR DC 120A 32V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Contactor SPST-NO (1 Form A) 120 A 7 ~ 72V Chassis Mount Stud
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HDC100D120 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Output Type
DC
Manufacturer
Sensata-Crydom
Load Current
120 A
Series
Voltage - Input
4.5 ~ 32VDC
Packaging
Bulk
Voltage - Load
7 ~ 72V