D06D100K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Sensata-Crydom
In Stock: 19
Datasheet
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
D06D100K
DigiKey Part Number
D06D100K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D06D100K
Description
SSR RELAY SPST-NO 100A 0-60V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
D06D100K Models
Category
Voltage - Input
3.5 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
0 V ~ 60 V
Series
Load Current
100 A
Packaging
Bulk
On-State Resistance (Max)
5 mOhms
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C