GP3D050B170B
DigiKey Part Number
1560-GP3D050B170B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GP3D050B170B
Description
1700V, 50A SIC DIODE, TO-247-2L
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1700 V 151A Through Hole TO-247-2
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 1.7 kV
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
3511pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1700 V
Supplier Device Package
TO-247-2
Current - Average Rectified (Io)
151A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.65 V @ 50 A