GP2T040A120U
DigiKey Part Number
1560-GP2T040A120U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GP2T040A120U
Description
SIC MOSFET 1200V 40M TO-247-3L
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 63A (Tc) 322W (Tc) Through Hole TO-247-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 10mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
118 nC @ 20 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+25V, -10V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3192 pF @ 1000 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
322W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
52mOhm @ 40A, 20V