SSL1D101BD
SSL1D101BD
DigiKey Part Number
4008-SSL1D101BD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSL1D101BD
Description
SSR RELAY SPST-NO 100MA 1-48V
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 4-SIP Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SSL1D101BD Models
Category
Voltage - Input
16 ~ 30VDC
Mfr
Voltage - Load
1 V ~ 48 V
Series
Load Current
100 mA
Packaging
Box
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C