SSL1A12JD
SSL1A12JD
DigiKey Part Number
4008-SSL1A12JD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSL1A12JD
Description
SSR RELAY SPST-NO 2A 24-280V
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 4-SIP Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SSL1A12JD Models
Category
Voltage - Input
3 ~ 12VDC
Mfr
Voltage - Load
24 V ~ 280 V
Series
Load Current
2 A
Packaging
Box
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C