LC1DT80AF7
DigiKey Part Number
4008-LC1DT80AF7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT80AF7
Description
TESYS 4P EVERLINK CTR 80A AC1 11
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 80 A 110VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1DT80AF7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
88 VAC
Must Release Voltage
33 VAC
Coil Voltage
110VAC
Contact Rating (Current)
80 A