LC1DT20GD
DigiKey Part Number
4008-LC1DT20GD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT20GD
Description
TESYS CONTACTOR 20A 4P AC1 125V
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 20 A 125VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LC1DT20GD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Manufacturer
Schneider Electric
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
87.5 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
12.5 VDC
Coil Voltage
125VDC
Operate Time
72.45 ms
Contact Form
4PST-NO (4 Form A)
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
20 A