LC1D32R7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 32 A 440VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
TeSys Deca-The New Generation Motor Starters
SEN66 Air Quality Monitor Sensor Evaluation Kit - Unboxing | DigiKey
LC1D32R7
DigiKey Part Number
4008-LC1D32R7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D32R7
Description
TESYS CONTACTOR
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D32R7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
374 VAC
Must Release Voltage
132 VAC
Coil Voltage
440VAC
Operate Time
22 ms
Contact Rating (Current)
32 A