LC1D12SD
DigiKey Part Number
4008-LC1D12SD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D12SD
Description
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 12 A 72VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D12SD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Manufacturer
Schneider Electric
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
50.4 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
7.2 VDC
Coil Voltage
72VDC
Operate Time
72.45 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
12 A