DZ5CE025D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 14.960
Datasheet
Parametric Equivalent
Phoenix Contact
In Stock: 13.455
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
Altech Corporation
Conta-Clip, Inc.
Weidmüller
Weidmüller
Knipex Tools LP
Altech Corporation
Panduit Corp
Panduit Corp
In Stock: 848
Blue Wire Ferrule Connector DIN 14 AWG (2.50mm²) Single Wire
DZ5CE025D
DigiKey Part Number
4008-DZ5CE025D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DZ5CE025D
Description
CABLE END
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DZ5CE025D Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Insulation
Insulated
Manufacturer
Schneider Electric
Style
DIN
Series
Size
14 AWG (2.50mm²)
Packaging
Box
Length - Overall
14.00mm
Part Status
Active
Length - Pin
8.00mm