389FXBXC-120A
389FXBXC-120A
389FXBXC-120A
DigiKey Part Number
4008-389FXBXC-120A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
389FXBXC-120A
Description
POWER RELAY
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 120VAC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
389FXBXC-120A Models
Category
Coil Current
70.6 mA
Mfr
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
102 VAC
Part Status
Active
Must Release Voltage
12 VAC
Mounting Type
Operating Temperature
-30°C ~ 55°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Alloy
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Approval Agency
CE, CSA, cURus
Contact Rating (Current)
25 A
Relay Type
Switching Voltage
600VAC - Max
Coil Resistance
1.7 kOhms