SDS120J040H3-ISATH | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1214-SDS120J040H3-ISATH-ND |
Manufacturer | Sanan Power Semiconductor |
Manufacturer Product Number | SDS120J040H3-ISATH |
Description | DIODE SIL CARB 1200V 98A TO2472L |
Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 1200 V 98A Through Hole TO-247-2L |
Datasheet | Datasheet |
Category | Speed Zero Recovery Time > 500mA (Io) |
Mfr | Reverse Recovery Time (trr) 0 ns |
Series | Current - Reverse Leakage @ Vr 96 µA @ 1200 V |
Packaging Tube | Capacitance @ Vr, F 2648pF @ 0V, 1MHz |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V | Supplier Device Package TO-247-2L |
Current - Average Rectified (Io) 98A | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.6 V @ 40 A |