Image for ZW-09-07-T-D-250-090 is not available
ZW-09-07-T-D-250-090
DigiKey Part Number
612-ZW-09-07-T-D-250-090-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-09-07-T-D-250-090
Description
CONN BRD STACK .100" 18POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZW-09-07-T-D-250-090 Models
Category
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.090" (2.286mm)
Series
Length - Stack Height
0.250" (6.350mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.090" (2.286mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
18
Termination
Solder
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)