TSW-119-08-S-S-RA
DigiKey Part Number
SAM1047-19-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-119-08-S-S-RA
Description
CONN HEADER R/A 19POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 19 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TSW-119-08-S-S-RA Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.119" (3.02mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Base Product Number
Termination
Solder
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 6
Factory Stock: 327
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM
In-Stock: 8
CONN HEADER R/A 49POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 48POS 2.54MM
In-Stock: 100
CONN HEADER R/A 47POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 46POS 2.54MM