TSW-119-08-L-S-RA
DigiKey Part Number
SAM1043-19-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-119-08-L-S-RA
Description
CONN HEADER R/A 19POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 19 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-119-08-L-S-RA Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Insulation Height
0.119" (3.02mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Additional Resources
Available To Order
Factory Stock: 327
Alternate Length
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM
In-Stock: 314
CONN HEADER R/A 49POS 2.54MM
In-Stock: 165
CONN HEADER R/A 48POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 47POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 46POS 2.54MM