TSW-105-23-T-D
DigiKey Part Number
SAM1074-05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-105-23-T-D
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TSW-105-23-T-D Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Part Status
Active
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Type
Male Pin
Contact Shape
Square
Pitch - Mating
Contact Finish - Mating
Tin
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 244
Factory Stock: 50
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 100POS 2.54MM
In-Stock: 234
CONN HEADER VERT 98POS 2.54MM
In-Stock: 100
CONN HEADER VERT 96POS 2.54MM
In-Stock: 160
CONN HEADER VERT 94POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 92POS 2.54MM