TSW-105-05-T-D
DigiKey Part Number
SAM1018-05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-105-05-T-D
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-105-05-T-D Models
Contact Length - Mating
0.105" (2.67mm)
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length
0.335" (8.51mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Square
Pitch - Mating
Contact Finish - Mating
Tin
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Additional Resources
In-Stock: 305
Factory Stock: 509
Alternate Length
CONN HEADER VERT 100POS 2.54MM
In-Stock: 1452
CONN HEADER VERT 98POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 96POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 94POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 92POS 2.54MM